November 2019

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday






1st

All Saints Solemnity

2nd

All Souls

3rd

31st Sunday in Ordinary Time

4th

Saint Charles Borromeo, Bishop

5th

6th

7th

Saint Willibrord, Bishop and Missionary

8th

9th

Dedication of The Lateran Basilica Feast

10th

32nd Sunday in Ordinary Time

11th

Remembrance Day

Saint Martin of Tours, Bishop

12th

Saint Josaphat, Bishop, Martyr

13th

14th

15th

Saint Albert the Great, Bishop, Doctor

16th

Saint Edmund [Rich] of Abingdon, Bishop, secondary Co-Patron of the Diocese

17th

33rd Sunday in Ordinary Time

18th

Dedication of the Basilicas of Saints Peter and Paul, Apostles

19th

20th

21st

The Presentation of the Blessed Virgin Mary

22nd

Saint Cecilia, Virgin, Martyr

23rd

Saint Clement I, Pope, Martyr or Saint Columbanus, Abbot and Missionary or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

24th

Christ the King

25th

Saint Catherine of Alexandria, Virgin, Martyr

26th

27th

28th

29th

30th

St. Andrew's Day

Saint Andrew, Apostle Feast

December

Sun 1

1st Sunday of Advent

____________

Tue 3

Saint Francis Xavier, Priest

____________

Wed 4

Saint John Damascene, Priest, Doctor

____________

Fri 6

Saint Nicholas, Bishop

____________

Sat 7

Saint Ambrose, Bishop, Doctor

____________

Sun 8

2nd Sunday of Advent

____________

Mon 9

The Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary Solemnity

____________

Wed 11

Saint Damasus I, Pope

____________

Thu 12

Our Lady of Guadalupe

____________

Fri 13

Saint Lucy, Virgin, Martyr

____________

Sat 14

Saint John of the Cross, Priest, Doctor

____________

Sun 15

3rd Sunday of Advent

____________

Sat 21

Commemoration of Saint Peter Canisius, Priest, Doctor

____________

Sun 22

4th Sunday of Advent

____________

Mon 23

Commemoration of Saint John of Kęty, Priest

____________

Wed 25

Christmas Day Solemnity

____________

Thu 26

Saint Stephen, The First Martyr Feast

____________

Fri 27

Saint John, Apostle, Evangelist Feast

____________

Sat 28

The Holy Innocents, Martyrs Feast

____________

Sun 29

The Holy Family

____________

Tue 31

Commemoration of Saint Silvester I, Pope

____________

January

Wed 1st

Mary, Mother of God Solemnity

____________

Thu 2

Saints Basil the Great and Gregory Nazianzen, Bishops, Doctors

____________

Fri 3

The Most Holy Name of Jesus

____________

Sun 5

The Epiphany of The Lord Solemnity

____________

Tue 7

Saint Raymond of Penyafort, Priest

____________

Sun 12

The Baptism of The Lord Feast

____________

Mon 13

Saint Hilary, Bishop, Doctor

____________

Fri 17

Saint Antony, Abbot

____________

Sat 18

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 19

2nd Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 20

Saint Fabian, Pope, Martyr or Saint Sebastian, Martyr

____________

Tue 21

Saint Agnes, Virgin, Martyr

____________

Wed 22

Saint Vincent, Deacon, Martyr

____________

Fri 24

Saint Francis de Sales, Bishop, Doctor

____________

Sat 25

The conversion of Saint Paul, Apostle Feast

____________

Sun 26

3rd Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 27

Saint Angela Merici, Virgin

____________

Tue 28

Saint Thomas Aquinas, Priest, Doctor

____________

Fri 31

Saint John Bosco, Priest

____________

February

Sat 1

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 2

The Presentation of The Lord Feast

____________

Mon 3

Saint Anne Line, Martyr

____________

Wed 5

Saint Agatha, Virgin, Martyr

____________

Thu 6

Saints Paul Miki and his Companions, Martyrs

____________

Sat 8

Saint Jerome Emilian or Saint Josephine Bakhita, Virgin or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 9

5th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 10

Saint Scholastica, Virgin

____________

Tue 11

Our Lady of Lourdes, Principal Patroness of The Diocese Feast

____________

Fri 14

Saints Cyril, Monk, and Methodius, Bishop Feast

____________

Sat 15

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 16

6th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 17

The Seven Holy Founders of the Servite Order

____________

Fri 21

Saint Peter Damian, Bishop, Doctor

____________

Sat 22

Saint Peter's Chair Feast

____________

Sun 23

7th Sunday in Ordinary Time

____________

Wed 26

Ash Wednesday

____________

March

Sun 1

1st Sunday of Lent

____________

Mon 2

Commemoration of Saint Nicholas Owen, Martyr

____________

Wed 4

Commemoration of Saint Casimir

____________

Sat 7

Commemoration of Saints Perpetua and Felicity, Martyrs

____________

Sun 8

2nd Sunday of Lent

____________

Mon 9

Commemoration of Saint Frances of Rome, Religious

____________

Wed 11

Commemoration of Blessed John Larke, Priest and Martyr

____________

Sun 15

3rd Sunday of Lent

____________

Tue 17

Saint Patrick, Bishop, Missionary Feast

____________

Wed 18

Commemoration of Saint Cyril of Jerusalem, Bishop, Doctor

____________

Thu 19

Saint Joseph, Husband of The Blessed Virgin Mary Solemnity

____________

Sun 22

4th Sunday of Lent

____________

Mon 23

Commemoration of Saint Turibius of Mongrovejo, Bishop

____________

Wed 25

The Annunciation of The Lord Solemnity

____________

Sun 29

5th Sunday of Lent

____________

April

Thu 2

Commemoration of Saint Francis of Paola, hermit

____________

Sat 4

Commemoration of Saint Isidore, Bishop, Doctor

____________

Sun 5

Palm Sunday

____________

Thu 9

Maundy Thursday

____________

Fri 10

Good Friday

____________

Sat 11

Holy Saturday

____________

Sun 12

Easter Sunday

____________

Mon 13

Easter Monday

____________

Sun 19

Divine Mercy Sunday (2nd Sunday of Easter)

____________

Tue 21

Saint Anselm of Canterbury, Bishop, Doctor

____________

Thu 23

Saint George, Martyr Solemnity

____________

Fri 24

Saint Mellitus, Bishop of London

____________

Sat 25

Saint Mark, Evangelist Feast

____________

Sun 26

3rd Sunday of Easter

____________

Tue 28

Saint Peter Chanel, Priest, Martyr or Saint Louis Marie Grignion de Montfort, Priest

____________

Wed 29

Saint Catherine of Siena, Virgin, Doctor Feast

____________

Thu 30

Saint Pius V, Pope

____________

May

Fri 1

Saint Joseph the Worker

____________

Sat 2

Saint Athanasius, Bishop, Doctor

____________

Sun 3

4th Sunday of Easter

____________

Mon 4

The English Martyrs Feast

____________

Wed 6

Saint John Payne, Martyr

____________

Sun 10

5th Sunday of Easter

____________

Mon 11

Blessed John Rochester, Priest and Martyr

____________

Tue 12

Saint John Houghton, Priest and Martyr

____________

Wed 13

Saint Erconwald, Bishop, secondary Co-Patron of the Diocese

____________

Thu 14

Saint Matthias, Apostle Feast

____________

Sun 17

6th Sunday of Easter

____________

Mon 18

Saint John I, Pope, Martyr

____________

Tue 19

St Dunstan, Archbishop of Canterbury

____________

Wed 20

Saint Bernardine of Siena, Priest

____________

Thu 21

The Ascension of The Lord Solemnity

____________

Fri 22

Saint Rita of Cascia

____________

Sun 24

7th Sunday of Easter

____________

Mon 25

Saint Bede the Venerable, Priest, Doctor

____________

Tue 26

Saint Philip Neri, Priest

____________

Wed 27

Saint Augustine of Canterbury, Bishop Feast

____________

Fri 29

Saint Paul VI, Pope

____________

Sat 30

The Visitation of The Blessed Virgin Mary Feast

____________

Sun 31

Pentecost

____________

June

Mon 1

Mary, Mother of the Church

____________

Wed 3

Saints Charles Lwanga and his Companions, Martyrs

____________

Thu 4

Our Lord Jesus Christ The Eternal High Priest Feast

____________

Fri 5

Saint Boniface, Bishop, Martyr

____________

Sat 6

Saint Norbert, Bishop or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 7

The Most Holy Trinity Solemnity

____________

Tue 9

Saint Ephraem, Deacon, Doctor or Saint Columba (Colum Cille), Abbot

____________

Thu 11

Saint Barnabas, Apostle

____________

Sat 13

Saint Antony of Padua, Priest, Doctor

____________

Sun 14

Corpus Christi Solemnity

____________

Tue 16

Saint Richard of Chichester, Bishop

____________

Fri 19

The Most Sacred Heart Of Jesus Solemnity

____________

Sat 20

The Immaculate Heart of Mary

____________

Sun 21

12th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 22

Saints John Fisher, Bishop, And Thomas More, Martyrs Feast

____________

Tue 23

Saint Etheldreda (or Audrey), Abbess

____________

Wed 24

The Birthday of Saint John The Baptist Solemnity

____________

Sat 27

Saint Cyril of Alexandria, Bishop, Doctor or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 28

Saints Peter and Paul, Apostles Solemnity

____________

Tue 30

The First Martyrs of the See of Rome

____________

July

Wed 1

Saint Oliver Plunket, Bishop, Martyr

____________

Fri 3

Saint Thomas, Apostle Feast

____________

Sat 4

Saint Elizabeth of Portugal or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 5

14th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 6

Saint Maria Goretti, Virgin, Martyr

____________

Thu 9

Saint Augustine Zhao Rong and his Companions, Martyrs

____________

Sat 11

Saint Benedict, Abbot, Co-Patron Of Europe Feast

____________

Sun 12

15th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 13

Saint Henry

____________

Tue 14

Saint Camillus of Lellis, Priest

____________

Wed 15

Saint Bonaventure, Bishop, Doctor

____________

Thu 16

Our Lady of Mount Carmel

____________

Sat 18

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 19

16th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 20

Saint Apollinaris, Bishop, Martyr

____________

Tue 21

Saint Laurence of Brindisi, Priest, Doctor

____________

Wed 22

Saint Mary Magdalen Feast

____________

Thu 23

Saint Bridget of Sweden, Patroness of Europe Feast

____________

Fri 24

Saint Charbel Makhlouf, Priest

____________

Sat 25

Saint James, Apostle Feast

____________

Sun 26

17th Sunday in Ordinary Time

____________

Wed 29

Saint Martha

____________

Thu 30

Saint Peter Chrysologus, Bishop, Doctor

____________

Fri 31

Saint Ignatius Loyola, Priest

August

____________

Sat 1

Saint Alphonsus Mary de' Liguori, Bishop, Doctor

____________

Sun 2

18th Sunday in Ordinary Time

____________

Tue 4

Saint John Mary Vianney, Priest

____________

Wed 5

Dedication of the Basilica of Saint Mary Major

____________

Thu 6

The Transfiguration of The Lord Feast

____________

Fri 7

Saints Sixtus II, Pope, and his Companions, Martyrs or Saint Cajetan, Priest

____________

Sat 8

Saint Dominic, Priest

____________

Sun 9

19th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 10

Saint Laurence, Deacon, Martyr Feast

____________

Tue 11

Saint Clare, Virgin

____________

Wed 12

Saint Jane Frances de Chantal, Religious

____________

Thu 13

Saints Pontian, Pope, and Hippolytus, Priest, Martyrs

____________

Fri 14

Saint Maximilian Kolbe, Priest, Martyr

____________

Sat 15

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 16

The Assumption of The Blessed Virgin Mary Solemnity

____________

Wed 19

Saint John Eudes, Priest

____________

Thu 20

Saint Bernard, Abbot, Doctor

____________

Fri 21

Saint Pius X, Pope

____________

Sat 22

Our Lady, Mother and Queen

____________

Sun 23

21st Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 24

Saint Bartholomew, Apostle Feast

____________

Tue 25

Saint Louis or Saint Joseph of Calasanz, Priest

____________

Wed 26

Blessed Dominic of the Mother of God (Dominic Barberi), Priest

____________

Thu 27

Saint Monica

____________

Fri 28

Saint Augustine, Bishop, Doctor

____________

Sat 29

The Beheading of Saint John the Baptist

____________

Sun 30

22nd Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 31

Saint Aidan, Bishop and Missionary, and the saints of Lindisfarne

____________

September

Tue 1

Saint Sebbi, King

____________

Thu 3

Saint Gregory The Great, Pope, Doctor Feast

____________

Fri 4

Saint Cuthbert, Bishop

____________

Sat 5

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 6

23rd Sunday in Ordinary Time

____________

Tue 8

The Birthday of The Blessed Virgin Mary Feast

____________

Wed 9

Saint Peter Claver

____________

Sat 12

The Most Holy Name of Mary or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 13

24th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 14

The Exaltation of The Holy Cross Feast

____________

Tue 15

Our Lady of Sorrows

____________

Wed 16

Saints Cornelius, Pope, and Cyprian, Bishop, Martyrs

____________

Thu 17

Saint Robert Bellarmine, Bishop, Doctor

____________

Sat 19

Saint Januarius, Bishop, Martyr or Saint Theodore of Tarsus, Archbishop of Canterbury or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 20

25th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 21

Saint Matthew, Apostle, Evangelist Feast

____________

Wed 23

Saint Pius of Pietrelcina

____________

Thu 24

Our Lady of Walsingham

____________

Sat 26

Saints Cosmas and Damian, Martyrs or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 27

26th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 28

Saint Wenceslaus (Wacław), Martyr or Saints Laurence Ruiz and his Companions, Martyrs

____________

Tue 29

Saints Michael, Gabriel And Raphael, Archangels Feast

____________

Wed 30

Saint Jerome, Priest, Doctor

____________

October

Thu 1

Saint Thérèse of the Child Jesus, Virgin, Doctor

____________

Fri 2

The Holy Guardian Angels

____________

Sat 3

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 4

27th Sunday in Ordinary Time

____________

Tue 6

Saint Bruno, Priest

____________

Wed 7

Our Lady of the Rosary

____________

Thu 8

Saint Osyth, Religious

____________

Fri 9

Saints Denis, Bishop, and his Companions, Martyrs or Saint John Leonardi, Priest or Blessed John Henry Newman, Priest

____________

Sat 10

Saint Paulinus of York, Bishop and Missionary or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 11

28th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 12

Saint Wilfrid, Bishop and Missionary or Saints Ethelburga, Hildelithe and Cuthburga, Religious

____________

Tue 13

Saint Edward the Confessor, King

____________

Wed 14

Saint Callistus, Pope, Martyr

____________

Thu 15

Saint Teresa of Ávila, Virgin, Doctor

____________

Fri 16

Saint Hedwig, Religious or Saint Margaret Mary Alacoque, Virgin

____________

Sat 17

Saint Ignatius of Antioch, Bishop, Martyr

____________

Sun 18

29th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 19

Saints John of Brébeuf and Isaac Jogues, priests, and their Companions, Martyrs or Saint Paul of the Cross, Priest

____________

Thu 22

Saint John Paul II, Pope

____________

Fri 23

Saint John of Capistrano, Priest

____________

Sat 24

Saint Antony Mary Claret, Bishop or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 25

30th Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 26

Saint Cedd. Bishop, secondary Co-Patron of the Diocese

____________

Wed 28

Saints Simon and Jude, Apostles Feast

____________

Sat 31

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

November

Sun 1

All Saints Solemnity

____________

Mon 2

All Souls

____________

Tue 3

Saint Martin de Porres, Religious or Saint Winifride, Virgin

____________

Wed 4

Saint Charles Borromeo, Bishop

____________

Sat 7

Saint Willibrord, Bishop and Missionary or Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 8

32nd Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 9

Dedication of The Lateran Basilica Feast

____________

Tue 10

Saint Leo the Great, Pope, Doctor

____________

Wed 11

Saint Martin of Tours, Bishop

____________

Thu 12

Saint Josaphat, Bishop, Martyr

____________

Sat 14

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 15

33rd Sunday in Ordinary Time

____________

Mon 16

Saint Edmund [Rich] of Abingdon, Bishop, secondary Co-Patron of the Diocese

____________

Tue 17

Saint Elizabeth of Hungary, Religious or Saint Hilda of Whitby, Abbess or Saint Hugh of Lincoln, Bishop

____________

Wed 18

Dedication of the Basilicas of Saints Peter and Paul, Apostles

____________

Sat 21

The Presentation of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 22

Christ The King

____________

Tue 24

Saints Andrew Dũng-Lạc and his Companions, Martyrs

____________

Wed 25

Saint Catherine of Alexandria, Virgin, Martyr

____________

Sat 28

Saturday memorial of the Blessed Virgin Mary

____________

Sun 29

1st Sunday of Advent

____________

Mon 30

Saint Andrew, Apostle Feast

____________

December

Tue 1

Blessed John Beche, Abbot and Martyr

____________

Thu 3

Saint Francis Xavier, Priest

____________

Fri 4

Saint John Damascene, Priest, Doctor

____________

Sun 6

2nd Sunday of Advent

____________

Mon 7

Saint Ambrose, Bishop, Doctor

____________

Tue 8

The Immaculate Conception of The Blessed Virgin Mary Solemnity

____________

Wed 9

Saint Juan Diego Cuauhtlatoatzin

____________

Fri 11

Saint Damasus I, Pope

____________

Sat 12

Our Lady of Guadalupe

____________

Sun 13

3rd Sunday of Advent

____________

Mon 14

Saint John of the Cross, Priest, Doctor

____________

Sun 20

4th Sunday of Advent

____________

Mon 21

Commemoration of Saint Peter Canisius, Priest, Doctor

____________

Wed 23

Commemoration of Saint John of Kęty, Priest

____________

Fri 25

Christmas Day Solemnity

____________

Sat 26

Saint Stephen, The First Martyr Feast

____________

Sun 27

The Holy Family

____________

Mon 28

The Holy Innocents, Martyrs Feast

____________

Tue 29

Saint Thomas Becket, Bishop, Martyr Feast

____________

Thu 31

Commemoration of Saint Silvester I, Pope




St. Bede's Toddlers' Group

Meets every Tuesday 10.00am – 12.00pm

____________

St. Bede’s  over 50’s Friendship Club

Meets first & third Mondays of each month

1.00pm - 3.00pm

____________

Catholic Singles

Is an organisation which helps single, widowed, separated and divorced Catholics of all ages (over 18 years), either one to one or through social events. All members receive a monthly bulletin, called Catholic Networking.

Information: Tel. 0161 941 3498

www.catholicsingles.org.uk

Email: info@catholicsingles.org.uk

____________

Morning Prayer from

The Divine Office

Is recited before weekday mass

____________

The Sacrament of Reconciliation

Saturday at 10.00am or by arrangement

____________

Perpetual Novena in Honour of

Our Blessed Lady

After Tuesday Morning Mass in the Lady Chapel

____________

The Rosary

Is recited in the Lady Chapel after Morning Mass each day

____________

Exposition of The Blessed Sacrament

Friday Mornings after Mass until 10.00am

____________

Prayer Group Lectio Divina

First Friday of the month at 7.30pm In The Lady Chapel

Dates for 2019/2020

St Bede Services

HomeDiocese VisionConfirmationPrayerbookDiaryGalleriesAbout UsContactsSearch

Brentwood Diocesan Trust

Registered Charity No. 234092

Rev. Martin O’Connor

The Presbytery

Bishops Avenue

Chadwell Heath

Romford

RM6 5RS

St Bede’s Catholic Church

Contact Us

Tel: 020 8590 8818

Email: chadwellheath@dioceseofbrentwood.org